preloader image
W skrócie
Bohater

Audi S4, gen. B9 fl, 3,0 l, V6 TDI, 347 KM

Cena testowanego egzemplarza

Od 318 tys. zł

W trzech słowach

Diesel na sportowo

Data testu

Październik 2019

2019 Audi Do poczytania

Audi S4 quattro

Diesle są dobre.

Bo są dobre i… czyste. A jeśli myślisz inaczej, to znaczy, że musisz szybko zmienić źródła treści, które konsumujesz.

Owszem, diesle od czasu pewnej afery mają równie dobry PR, co gluten, ale nie zmienia to faktu, że najnowsze konstrukcje, spełniające normy Euro 6 oraz Euro 6 temp 2, w ujęciu technologicznym i ekologicznym to najbardziej wyrafinowane urządzenia do przepalania ropy naftowej na świecie. Inżynieryjne dzieła sztuki.

Ba, już nawet diesel Euro 4, czyli taki sprzed ponad 10 lat, poruszający się po Krakowie w sezonie grzewczym, wydalał z siebie powietrze czystsze, niż to, które zasysał. O ile Pan Janusz wcześniej nie wyciął DPF-a. A diesle Euro 6 względem Euro 4 windują tę czystość o kilkaset procent.

Silniki wysokoprężne są tutaj ofiarami ekologicznego lobby, a nie mordercami na ropę. Wystarczy wspomnieć, że normy BHP pozwalają Wam pracować w otoczeniu, w którym stężenie tlenków azotu jest kilka tysięcy razy większe niż to, jakiego wymaga się obecnie od spalin z diesla.

No więc nowoczesne diesle są czyste, palą niewiele i zapewniają odpowiednie osiągi. Najlepszym tego przykładem jest 3-litrowe V6 TDI w nowym Audi S4. Ma prawie 350 KM, 700 Nm, rozpędza A4 do 100 km/h w niecałe 5 s i może palić tyle, ile deklaruje Audi (jakieś 7 l/100 km). Co prawda, podobnie jak Wy, w S4 wolałbym jednostkę benzynową, ale diesel w tym samochodzie sprawdza się (prawie) równie dobrze. Więcej o tym „prawie” napisałem na PremiumMoto.pl.

Nie twierdzę, że wszyscy powinniśmy się teraz podłączyć do jednej z dwóch prawdziwych końcówek układu wydechowego w nowym Audi S4 i zaciągać spalinami. Twierdzę, że nie powinniśmy ślepo wierzyć ekoszarlatanom i powielać durnych ekoterrorystycznych poglądów, bo mają z rzeczywistością tyle wspólnego, co… wszystkie religie.

Przykro mi, ale dzisiejsza nagonka na diesle w imię ekologii niczym nie różni się od średniowiecznego palenia czarownic na stosie w imię miłości do Boga.

Ot, takie moje przesłanie na początek sezonu grzewczego.

Zapraszam do dyskusji 👹. A więcej o nowym Audi A4 znajdziecie na PremiumMoto.pl oraz na tutaj na Insta TV.

Więcej o tym samochodzie: http://premiummoto.pl/nowe-audi-a4-b9-2020-opinia/